Reklama
  • Wtorek, 22 marca 2016 (14:05)

    Co robić, by mieć dobre relacje z mamą?

Choć jest dla nas osobą tak bliską, tak kochaną, czasem trudno się nam porozumieć. Otwartość, cierpliwość i dobra wola pomogą uniknąć niepotrzebnych sporów i napięć.

Kiedy byłyśmy małe, uważałyśmy swoją mamę za ideał. Prawdopodobnie jak większość dziewczynek byłyśmy wpatrzone w nią jak w obrazek, przymierzałyśmy jej buty i chciałyśmy być takie, jak ona… Jednak już wieku dojrzewania zaczęło się to zmieniać.

Od tamtej pory chcemy niezależności, mamy własne zdanie i własne życie! Nasza mama nie zawsze to rozumie, nawet kiedy jesteśmy już całkiem dorosłe.

Reklama

To sytuacja, w której nietrudno o konflikty, tym bardziej, że w grę wchodzą silne uczucia. Ale o dobre relacje warto zawalczyć.

Próbujmy zrozumieć, nie odrzucajmy rad

Mówi się, że córka zaczyna rozumieć swoją matkę dopiero wtedy, gdy sama nią zostaje. To prawda. W tym czasie, po okresie młodzieńczego buntu, możemy zacieśnić więź z mamą. Musimy jednak pogodzić się z tym, że często miewa inne poglądy na temat opieki nad dzieckiem.

Wysłuchajmy ich i, jeśli się nie zgadzamy, spokojnie przedstawmy swoje. W kwestii wychowywania własnych pociech to my mamy decydujące słowo. Jednocześnie nie starajmy się podkreślać, że wszystko wiemy lepiej.

Raczej zwracajmy uwagę na to, że stosujemy inne zasady – z czasem wiele zaleceń się przecież zmienia. Mimo to warto pytać: „Mamo, a jak ty sobie z tym radziłaś? Co ty zrobiłabyś na moim miejscu?”. Może się okazać, że jej pomoc i doświadczenie bardzo się przydadzą.

Nie unikajmy też opowiadania o swoim życiu, nawet jeśli nie za bardzo czujemy taką potrzebę. Mamy zadręczają nas często pytaniami i zamartwianiem się bo… po prostu czują się niedoinformowane.

Nie oczekujmy ciągłej pomocy

Nasza mama chce czuć się potrzebna. Nie ma nic złego np. w „podrzuceniu” jej dzieci na kilka godzin, ale nie traktujmy jej jak darmowej pomocy domowej. Ona też musi mieć własne życie. Zapracowała na wolny czas i spełnianie swoich pasji. Odchowała nas, niech teraz zajmie się sobą.

Same ją do tego namawiajmy – niech zapisze się na basen, spotyka ze znajomymi. Unikniemy też w ten sposób sytuacji, że mama będzie żyła naszym życiem.

Otoczmy mądrze opieką

Prędzej czy później przychodzi etap, że to my zaczynamy troszczyć się o mamę i chronić ją, a nie na odwrót. To delikatny moment… bo zwykle bardzo trudno jej zaakceptować taką zamianę ról. By uniknąć niepotrzebnych napięć, nie zaczynajmy traktować mamy jak dziecko.

Dorosłe córki często mają tendencję do strofowania starszych rodziców, napominania, że w ich wieku czegoś nie wypada, itp. Dotyczy to zwłaszcza nowych hobby czy znajomości. Mama ma do nich prawo! Jeśli się niepokoimy, rozmawiajmy, ale bez oceniania.

Jeśli zaś mama jest coraz mniej sprawna, postarajmy się, by nasza pomoc nie kłuła jej w oczy, nie odbierała samodzielności. Nie mówmy np.: „W twoim stanie nie możesz chodzić po sklepach, sama zrobię ci zakupy”.

Zaproponujmy raczej, że w ramach oszczędności finansowych raz w miesiącu będziemy jechać razem na zakupy do hipermarketu. Potem wniesiemy mamie siatki do mieszkania, żeby nie dźwigała. Pamiętajmy, że nasza mama będzie kwitła tak długo, jak długo będziemy okazywać jej miłość i szacunek.

Jeśli masz dorosłą córkę

Pozwól jej żyć własnym życiem. Ma prawo do własnych decyzji i wyborów. Uważasz, że popełnia błąd? Jeśli tak, sama to wkrótce zrozumie. Pamiętaj, że najlepiej uczymy się na własnych potknięciach.

Nie oskarżaj o brak serca i niewdzięczność. To częsta taktyka matek, których córki bronią się przed zbytnim ingerowaniem w ich życie. Jednak próby wzbudzania w dziecku poczucia winy tylko psują wasze relacje!

Czas się zdystansować. Nie oczekuj, że ciągle będziesz najważniejszą osobą w życiu córki. Zapewnij, że może liczyć na twoją radę i wsparcie, ale staraj się z nimi nie narzucać.

Nie oceniaj jej, zwłaszcza kierując się własnymi niespełnionymi ambicjami. Trudno żyć z piętnem „córki, która nie spełniła oczekiwań matki” – to tylko prowadzi do oddalania się od siebie.

Naj
Więcej na temat:relacje z mamą | Nie | dobre relacje | Mama | Mama | Mama | mama | mamy | Same | relacje | mieć

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.