Reklama
  • Poniedziałek, 27 lutego 2017 (13:05)

    Jak namówić seniora do wyjścia z domu

Codzienny, półgodzinny spacer to zdrowotne minimum. Jednak osoby starsze wychodzą z domu niechętnie, zwłaszcza zimą. Jeśli rodzice, ciocia czy inna bliska osoba w podeszłym wieku nie cierpi na poważne dolegliwości, a temp. na dworze nie jest niższa niż – 5 st. warto przekonać ją do codziennego spaceru.

Odkryj, gdzie jest problem

Reklama

Chodzi o to, dlaczego mama nie chce wychodzić z domu. Najczęstszą przyczyną jest to, że starsze osoby nawet stosunkowo zdrowe mają kłopoty z chodzeniem. Na ośnieżonym chodniku czują się niepewnie, a (zwłaszcza panie) nie wyobrażają sobie wyjścia z laską. W takiej sytuacji podaruj mamie… kijki do nordic walking.

W sklepach sportowych najprostsze kosztują ok. 30 zł (przez internet możesz je kupić za ok. 20 zł). Starsza pani mając podporę będzie się czuła bezpieczniej, a jednocześnie nie pomyśli, że ktokolwiek może uznać ją za niedołężną.

Postaraj się stworzyć nawyk

Im rzadziej starsze osoby wychodzą z domu, tym trudniej im to robić. Lepiej jeśli mama wyjdzie na 10 minut ale codziennie, niż raz na tydzień nawet na godzinę.

➤ Jeśli mama ma zaprzyjaźnioną sąsiadkę w podobnym wieku, porozmawiaj z każdą osobno. Powiedz, że ta druga powinna spacerować dla zdrowia. Jest duża szansa, że każda z pań zechce pomóc tej drugiej.

➤ Jeśli mama lubi zwierzęta, namów ją na… karmienie ptaków. Podkreśl, że trzeba to robić regularnie, bo ptaki się przyzwyczajają i nie szukają jedzenia gdzie indziej. Dostarcz też karmę, np. słonecznik lubią wszystkie ptaki, a 1 kg na bazarku kosztuje ok. 2 zł.

100 rad

Zobacz również

  • Nie mam przyjaciół. I dobrze!

    Moje życie tak się ułożyło, że jestem dziś sama – rozpoczęła swoją opowieść Ewa. – W młodości nie miałam tak dużego powodzenia, jak moje ładniejsze i zgrabniejsze koleżanki. Z tego powodu byłam... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.