Reklama
  • Wtorek, 31 grudnia 2013 (08:05)

    Jak wybaczyć: Porady

Zostałam zaproszona na Wigilię do bliskiej rodziny. Będzie tam osoba, która kilka miesięcy temu bardzo mnie zraniła. Publicznie wypowiedziała bolesne i krzywdzące słowa pod moim adresem. Podobno teraz pragnie mnie przeprosić. Bliscy twierdzą, że powinnam o wszystkim zapomnieć, bo przecież Boże Narodzenie to czas wybaczania. Z jednej strony cieszę się, że ta osoba uznała swoją winę, ale z drugiej, nie jestem pewna, czy potrafię zapomnieć to, co wtedy usłyszałam. Jak powinnam się zachować? Eliza (62) z Konina

Olga Markowska: Pani Elizo, przebaczanie krzywd nikomu nie przychodzi łatwo. Zranieni, czujemy gniew, złość i upokorzenie. Potrzebujemy czasu, aby się z tym uporać. Dopiero wtedy możemy spróbować postawić się w sytuacji osoby, która nas skrzywdziła i zastanowić się, co skłoniło ją do wypowiedzenia niemiłych słów. Może chwilę wcześniej sama doznała przykrości i nie potrafiła zapanować nad złością…

Reklama

To oczywiście nie usprawiedliwia jej zachowania, ale pozwala w jakimś stopniu je zrozumieć. Warto również uświadomić sobie, że nikt z nas nie jest doskonały i każdemu zdarza się popełniać błędy, mówić coś, czego potem żałujemy. Ciągle jesteśmy narażeni na zranienia i sami ranimy innych.

Wybaczanie nie jest łatwe

Proszę też pamiętać, że przyznanie się do winy i poproszenie o wybaczenie nie jest łatwe. Wymaga odwagi i determinacji. Skoro ta osoba chce przeprosić, to na pewno czuje się winna i zależy jej na Pani wybaczeniu. Oczywiście, to Pani zdecyduje, czy darować jej winę. Przy czym samo wybaczenie nie jest równoznaczne z zapomnieniem krzywdy. To nie dzieje się automatycznie. Mimo wszystko radzę przyjąć zaproszenie na Wigilię i pozwolić się przeprosić.

Pielęgnowanie i rozpamiętywanie urazy pociąga za sobą ogromne koszty psychiczne właśnie u Pani, prowadzi do zgorzknienia. Przebaczenie może natomiast przynieść ulgę i wewnętrzny spokój.

Warto spróbować

Zwłaszcza, gdy osoba, która zawiniła, okaże szczerą skruchę. Jeśli tak się stanie, wybaczenie również musi być szczere, aby winowajca czuł, że nie żywi już Pani do niego urazy.

Myślę, że warto spróbować podjąć ten wysiłek i zmierzyć się z problemem. Jeśli obie strony okażą dobrą wolę i zrozumienie, ten wigilijny wieczór może zatrzeć niemiłe zajście sprzed kilku miesięcy i zapoczątkować nowy etap rodzinnych kontaktów.

Więcej na temat:rady | Pani | eliza | konina | narodzenie | Olga | wybaczanie

Zobacz również

  • Zazwyczaj to ja martwię się o bliskich. Teraz to oni mieli o mnie zadbać. Niestety, przeliczyłam się...Emilia Iwanowska z Chojnic. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.